قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک

جایگاه اشاعه فحشا

جایگاه اشاعه فحشا

 

اشاعه فحشا در میان مومنان یکی از گناهان بزرگی است که در قرآن کریم وعده عذاب دردناک در دنیا و آخرت داده شده است[۵]. و این مطلب از اهمیت آن برای شارع مقدس به دلیل تاثیر ویران گر گسترش فحشا در جامعه اسلامی حکایت دارد. این همه اصرار و تاکید در آیه۱۹ سوره نور فقط به خاطر این نبوده که همسر پیامبر صلی الله علیه و آله یا شخص دیگری در پایه او، متهم شده است، بلکه در مورد هر کس و هر فرد با ایمان اگرچنین برنامه‌ای پیش آید تمام آن تاکیدات و اصرارها در مورد او صادق است، چرا که جنبه شخصی و خصوصی ندارد.[۶] در فرایند اشاعه فحشا چند عامل نقش دارند که از جمله آنها؛ مرتکب فحشاء، اشاعه دهنده و دوستدار اشاعه فحشاء در بین مومنان هستند. و آنکه به طور صریح در قرآن کریم به او وعده عذاب دردناک در دنیا و آخرت داده شده «دوستدار اشاعه فحشا» است. که با توجه به این نکته جایگاه «اشاعه فحشا» نیز روشن می‌شود. اسلام برای جلوگیری از شیوع فحشا در جامعه برنامه‌های دقیقی اعمال کرده است. مثلا در مورد عمل شنیع« زنا» می‌فرماید: «وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا إِنَّهُ کَانَ فَاحِشَهً وَسَاءَ سَبِیلًا»[۷] به این بسنده نمی‌کند و اگر از این مرحله تعدی صورت گرفت حکم آن را بیان می‌فرماید: «الزَّانِیَهُ وَالزَّانِی فَاجْلِدُوا کُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِائَهَ جَلْدَهٍ وَلَا تَأْخُذْکُمْ بِهِمَا رَأْفَهٌ فِی دِینِ اللَّهِ…»[۸] و برای این که این حکم مورد سوء استفاده قرار نگیرد می‌فرماید: وَالَّذِینَ یَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ یَأْتُوا بِأَرْبَعَهِ شُهَدَاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِینَ جَلْدَهً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَهً أَبَدًا وَأُولَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ[۹] و در این مرحله اگر کمتر از چهار نفر بودند اصلا دم فرو بندند و الا اگر نتوانند ثابت کنند خود ایشان مجازات می‌شوند. برای اجرای حد می‌فرماید: «وَلْیَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَهٌ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ»[۱۰] «و باید گروهی از مؤمنان، شاهد مجازات آن دو نفر باشند.» نه همه بلکه طائفه‌ای ونه هر طائفه‌ای بلکه از مومنین همه این احکام حساب شده برای عبرت، حفظ عفت و آبروی افراد و سلامت جامعه اسلامی است با توجه به مطالب فوق جایگاه «اشاعه فحشاء» که مقابل چنین برنامه سعادت بخشی است به خوبی روشن می‌شود.

 

 

۵٫ سوره نور آیه ۱۹

۶٫ تفسیرنمونه،آیه الله مکارم شیرازی، ج۱۴،ص۴۰۳

۷٫ سوره اسراء آیه ۳۲: «و نزدیک زنا نشوید، که کار بسیار زشت، و بد راهی است

۸٫ سوره نور آیه۲: «هر یک از زن و مرد زناکار را صد تازیانه بزنید و نباید رأفت (و محبّت کاذب) نسبت به آن دو شما را از اجرای حکم الهی مانع شود»

۹٫ سوره نور آیه ۴ :«و کسانی که زنان عفیفه پاکدامن را به زنا متهم می‌کنند، سپس چهار شاهد نمی‌آورند، پس به آنان هشتاد تازیانه بزنید، و هرگز شهادتی را از آنان نپذیرید، و اینانند که در حقیقت فاسق‌اند»

۱۰٫ سوره نور آیه ۲

مطلب پیشنهادی

ازدواج اجباری هرگز

    ازدواج اجباری هرگز شکایت از ازدواج اجباری پیمان زناشویی یک طرفه   دوشیزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *